Patiekalai.lt

Paieška tinklapyje: Išplėsta paieška

Straipsniai


Krevetės

2006-11-07 15:33:19

Krevetės yra vienas populiariausių vėžiagyvių pasaulyje. Daugelyje šalių jų šviežių galima gauti ištisus metus. Jos naudojamos apetitui sužadinti valgio pradžioje, salotoms, sriuboms ir, aišku, kaip pagrindinis patiekalų produktas. 
Žodis „krevetė“ kilo iš angliško žodžio „shrimpe“, reiškiančio nykštuką, neužaugą. Krevetės pirmiausia paplito Kinijoje, o į Europą jas atvežė Markas Polas 13 amžiuje, apsilankęs Azijoje. Tačiau jų specialiai niekas neaugino ir nerinko iki pat 17 amžiaus, ir tik po Pirmojo pasaulinio karo prasidėjo „krevečių karštligė“, jų buvo daug daugiau suvartojama.

Rūšys ir dydis

Pasaulyje galima aptikti net apie 300 rūšių krevečių, iš kurių populiariausios rudosios, tigrinės, rausvosios, baltosios iš Atlanto vandenyno. Pavadinimai šiems vėžiagyviams duodami pagal jų spalvą, kuri gerai matosi prieš dedant į puodą virti. Virtų krevečių spalva pasikeičia į raudoną, tai atsitinka dėl karščio sukeltų cheminių pokyčių.

Krevetės skiriasi ir dydžiu. Prekyboje jas populiaru skirstyti į 7 dydžius pagal tai, kiek jų telpa viename kilograme: 20-25 krevetės viename kilograme – milžiniškos, 25-30 – didžiulės, 30-40 – labai didelės, 40-60 – didelės, 60-70 – vidutinės, 70-90 – mažos, apie 200 – labai mažos).
Kuo šaltesnis vanduo, tuo mažesnės krevetės ten auga. Todėl Skandinavijoje galima sugauti tik nedidelių krevečių.

Laikymo sąlygos

Krevetės labai švelnus, bet greitai gendantis produktas, todėl jos turi būti paruošiamos per parą nuo pirkimo. Jeigu yra bent menkiausias įtarimas, kad jos gali būti kiek ilgiau laikytos nei viena diena atšildytos, reikėtų vengti jų ruošiant maistą. Derėtų prisiminti, kad tikrai šviežios krevetės yra beveik permatomos, kiautas švarus, nepažeistas, nepatamsėjęs, natūralios spalvos.

Tiek virtas, tiek ir žalias krevetes reikėtų laikyti šaldiklyje, įdėtas į sandarų maišelį. Suprantama, kad žalios užšaldytos krevetės geriau nei virtos išlaiko savo skonį, o taip laikyti galima beveik 6 mėnesius (virtas krevetes šaldiklyje galima laikyti ne ilgiau kaip 2 mėnesius). Jas derėtų šaldyti be galvų, su kiautu ar be jo. Na, o jeigu greitai prireiktų atšildyti krevetes, tai vertėtų daryti pakišant po šaltu vandeniu (ne šiltu!).

Maisto ruošimas

Bene svarbiausia taisyklė, kurią reikėtų atsiminti ruošiant krevečių patiekalus – jų nepervirti, nes tada jos bus tąsios, tarsi guma, keičiasi ir ilgai laikoma mėsos kokybė. Virti derėtų tol, kol jos paraudonuos ir iškils į paviršių.

Valgoma krevečių kaklelio mėsa, kuri yra ne tik skani, bet ir maistinga. Joje yra: 74-79 proc. vandens, 18-22 proc. baltymų, 1-2 proc. riebalų, 1-1,5 proc. angliavandenių. Krevečių mėsoje daug vertingų baltymų ir mineralinių medžiagų: kalcio, fosforo, mangano, cinko, jodo, kalio, sieros, geležies, vario, kobalto ir kt. Ypač daug jodo, vitaminų B1, B2, B6, B12, PP, pantoteno rūgšties.

Krevetės verdamos pasūdytame vandenyje. Jų mėsa vartojama ruošiant šaltuosius patiekalus, padažus. O kaip garnyras prie žuvies patiekalų, krevetės patiekiamos neišlukštentos.

Verdant šaldytas krevetes, reikia pridėti prieskonių bei prieskoninių daržovių, ypač tinka krapai. Jeigu virsite krevetes su kiautu, jos išlaikys daugiau puikaus skonio.

Iš krevečių kiautų galima virti sriubą, tereikia į verdantį vandenį pridėti prieskonių, svogūnų, česnakų, morkų. 

Krevečių salotos (1 porc.)

200 g nuvalytų krevečių, 60 g rūkytos lašišos.
Gyvos krevetės sumetamos į verdantį pasūdytą vandenį.
Rūkyta lašiša supjaustoma plonomis riekelėmis, sumaišoma su krevetės uodegėlėmis ir užpilama salotų užpilu ar majonezu.

Salotų užpilas

1 šaukštas acto, 3 šaukštai aliejaus, susmulkintų žalumynų, druskos, pipirų.
Druska ištirpinama acte ir visi komponentai sumaišomi.
Galima ir kitaip gaminti. Pvz.: gaminant vištienos ar žuvies padažą vietoj 3 šaukštų aliejaus imami 2 šaukštai pomidorų pastos ir 1 šaukštas acto.

Krevetės su grietine (2 porc.)

300 g virtų krevečių, 150 g grietinės, 30 g svieto, daržinio builio, petražolių, druskos, pipirų.

Nuplaunami krevečių kiautai. Krevetės sudedamos į stiklinį ugniai atsparų indą, kartu pridedama grietinės ir sviesto. Pamaišant kaitinama ant silpnos ugnies. Sudedamos nuplautos ir susmulkintos petražolės ir builis. Krevetės pasūdamos, pabarstomos pipirais ir sudedamos į karštą padažą. Verdama ant silpnos ugnies 15 min. Užkandis patiekiamas labai karštas.

Pagal http://www.sanitex.lt

Parengė Marytė Petkevičienė,
profesijos mokytoja, ekspertė
Kauno maisto pramonės mokykla,
Rytis Davidovičius


Komentarai

skaityti visus (20 paskutinių):

Irvin ( 2012-01-29 17:56:32 )
Viena is skaniausiu juros gerybiu.Ismatomis mintanciu keuliu gerbejai nupliksit anksciau laiko
raima ( 2010-04-23 12:32:16 )
as ir nesuprantu kaip su tom krevetem virti? kaitinamos ant ugnies,paskui sudedamos y karsta padaza ir dar 15min verdamos...nera logikos...
eisvydė ( 2010-03-12 16:53:40 )
dievinu krevetes..
Jolanta ( 2009-08-18 19:31:55 )
Svarbiausia tai kad lb sveika ,gavau siandien kreveciu , einu virti :)- aciu uz supazyndinima buvo lb idomu paskaityti:)
Daiva ( 2008-09-26 12:19:27 )
Keista, kas lieka is kreveciu jas kuri tai laika kaitinus ant ugnies , o po to dar 15 min virus?
Vertingiausios jos yra neapdorots!
rima ( 2008-09-23 19:57:58 )
nelabai skanu, galit, net nevargt gaminant...
airina ( 2008-09-17 00:40:24 )
skaitant,atrodo nuostabiai.tik nesupratau,kaip galima krevetes du kartus det i ta pati padaza???
Palikite savo komentarą:
- Jūsų vardas

- Įveskite apsaugos kodą


Kas yra komentarai ?

"Patiekalai.lt" pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.
"Patiekalai.lt" privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. Taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.

Griežtai draudžiama PATIEKALAI.LT paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Patiekalai.lt kaip šaltinį.


PATIEKALAI.LT rekomenduoja

Prisijungimas

Naujausi receptai

Restoranai

Atsitiktinis patarimas

Rekomenduojama knyga

Kol kas mūsų duomenų bazėje nėra nei vienos knygos.

Restoranų paieška pagal virtuves




Šiandien vardadienius švenčia:

Filemonas, Sikstas, Rimkantas, Girmantė, Odeta.

Pasveikink!

Anekdotas

Į daktarą kreipėsi blondinė, nukritusi nuo laiptų. Sako:
- Lipau laiptais ir nukritau. Susimušiau. Skauda.
- Imkite šio tepalo ir sutepkite vietas, kur kritote, - sako daktaras.
Praeina diena ir pas daktarą ateina visas būrys žmonių su sumušimais:
- Daktare, kažkokia kvaiša ištepė laiptus tepalu...

Balsavimas

Ar svetainei Patiekalai.lt jau laikas keistis?
Taip, nes yra geresnių tokio tipo svetainių
Taip, galėtumėte apie tai pagalvoti
Ne, nereikia ir taip gerai
Man tas pats


Pasiūlyk temą